Přátelé i případní nepřátelé a hlavně soudní lidé. Dovolte mě, abych se s Vámi podělil s něčím, o čem byste v případě úvahy o jakékoli dobrovolné činnosti v rámci organizace asi měli vědět....
Na základě rezignace v komisi pony členové dostali mail s níže uvedeným zněním.
Vážený pane Matuško,
rezignaci na funkci člena pony komise beru za VV ČJF na vědomí.
Zároveň mi dovolte Vás informovat, že v souladu s platnou legislativou v České republice, zanikne Vaše funkce uplynutím dvou měsíců od dojití Vašeho rezignačního prohlášení.
Cituji z právního výkladu dr.Tomana:
"Je třeba mít na paměti úpravu § 160 OZ, podle které „Odstoupí-li člen voleného orgánu za své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení."
Otázkou je, zda člen odborné komise je členem voleného orgánu nebo nikoliv, protože není volen, ale podle Stanov ČJF jmenován. Odpověď najdeme v § 152 odst. 3 OZ, který stanoví, že „Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána (dále jen „člen voleného orgánu"), musí být plně svéprávná." Tedy členem voleného orgánu je i člen jmenovaný, tedy i člen odborné komise.
Na člena odborné komise se tedy vztahuje ustanovení § 160 OZ. Pokud chce funkci opustit, musí poslat na ČJF odstoupení a jeho funkce končí teprve uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení. Do té doby musí funkci vykonávat se všemi důsledky s tím spojenými.
Pokud ji nevykonává, lze analogicky použít ustanovení § 2440 odst. 2 OZ, podle kterého „Vypoví-li příkazník příkaz před obstaráním záležitosti, kterou byl zvlášť pověřen, nebo s jejímž obstaráním začal podle všeobecného pověření, nahradí škodu z toho vzešlou podle obecných ustanovení." " konec citátu.
---
S pozdravem,
Ing. Olga Plachá
prezident ČJF
Jen na úvod bych Vás všechny soudné chtěl upozornit, že při mém říjnovém odstoupení z legislativní komise jsem nic podobného na svém mailu nenašel??? Už to by ve Vás všech mělo vzbudit po přečtení otázku, proč? Nehodilo se to?
Tak jen k tomu bych měl malé vysvětlení či dotazy, dnes vlastně jedno? Pokud tedy jsem jako člen legislativní komise měl povinně vykonávat činnost ještě dva měsíce ...proč jsem měl druhý den "odříznutý" společný komunikační mail komise? Proč jsem nebyl pozván na jednání legislativní komise 22. 10. 2016, když jsem byl dle uvedeného přípisu (který přišel až po odstoupení z komise pony v březnu 2016) ještě asi povinně funkční, když je uplatňován na členy komise pony asi tedy platil i na člena komise legislativní?
Pochybyl někdo či se jedná a divnou shodu náhod? Odpověď je na Vás!
No, toť asi otázka na kterou nikdo nezná odpověď! Proč tedy po půl roce přichází takovéto opatření, když stejný Občanský zákoník platil na podzim roku 2015 stejně jako v březnu 2016?
Mnoho otazníků znamená, že vše je, tak jak se Vám opravdu nezdá, ale tak jak je! Sám jsem na jednání VV ČJF 18. ledna 2016 slyšel jiný závěr než, který jsem si následně v zápise VV přečetl ve věci pony respektivě nepřečetl a to je možná pokračování či mezihra toho co si můžete přečíst jako reakci na odstoupení z pozice člena komise pony.
A nyní by možná stálo za to přistoupit na amatérský rozklad uvedeného emailového textu!
citace: 160 OZ, podle které „Odstoupí-li člen voleného orgánu za své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení."
... tento text zdá se docela vypovídajícím "voleného orgánu", ale pozor zde nastává další střet .... jak citace dr. Tomana přináší.
citace: Otázkou je, zda člen odborné komise je členem voleného orgánu nebo nikoliv, protože není volen, ale podle Stanov ČJF jmenován. Odpověď najdeme v § 152 odst. 3 OZ, který stanoví, že „Fyzická osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána (dále jen „člen voleného orgánu"), musí být plně svéprávná." Tedy členem voleného orgánu je i člen jmenovaný, tedy i člen odborné komise.
..zde si i lajk najde, že odst 3 který zmiňuje výklad dr. Tomana nehovoří o daném problému nýbrž odstavec 2 specifikuje text, který výklad zmiňuje...a zde je potřeba zohlednit odstavec 1) § 152 "Právnická osoba si tvoří orgány o jednom členu (individuální) nebo o více členech (kolektivní)."
Právnickou osobou je ČJF nikoli VV ČJF ten je právě pouze orgánem - kolektivním zapsaným ve spolkovém rejstříku.
A dle stanov ČJF přijatých 12. 5.2011 specifikuje článek 14. - Odborné komise
14.1. Odborné komise jsou poradními orgány výkonného výboru. Zabezpečují kvalifikované plnění úkolů ČJF.
Znamená to tedy, že komise je pouze poradním orgánem VV!!!
Zde tedy přichází na řadu ta daná otázka, zda-li opravdu je zde uplatnění dvouměsíční lhůty správně vyloženo! Neboť při volební konferenci je každý kandidát vyzván a souhlasí s kandidaturou, v rámci komisí je pouze volen či jmenován a prakticky ani fyzicky nikde nestvrzuje písemně souhlas, je to opravdu vše v souladu s novým OZ?! Je možné tedy vlastně jmenovat kohokoli do čehokoli bez zpětného písemného potvrzení?
A rozbor posledního odstavce citace zmiňovaného e-mailu!
Kdo je "příkazník" - ten, kdo je příkazní smlouvou zavázán k obstarání nějaké věci, nebo vykonání jiné činnosti
A co je příkazní smlouva? - Příkazní smlouva (mandatum) je smlouva, kterou se příkazník (mandatář) zavazuje, že pro příkazce (mandanta) obstará nějakou věc nebo vykoná jinou činnost.Příkazník může pracovat za odměnu, je-li předem dohodnuta nebo pokud je zejména vzhledem k jeho povolání obvyklá, jinak svou činnost vykonává bezplatně. Pokud by někdo obstaral cizí záležitost bez uzavření této smlouvy, šlo by o tzv. nepřikázané jednatelství.
A mají členové komisí a další funkcionáři sepsány oboustranné smluvní vztahy??
A na závěr....opět jen opakování...proč v případě mého odstoupení z pozice člena legislativní komise nepřišel tento email a proč tedy došel při odstoupení z komise pony?
Už se snad nikoho raději neptám, jen pro jistotu až někdo z Vás v dobrém budete chtít přiložit ruku k dílu, mějte na paměti, že i kdyby se Vám něco nelíbilo, tak u toho ještě asi dva měšíce budete muset přihlížet! Třeba?
A opravdu budete muset???
Pěkný den a v případě dobrovolnických funkcí i doušku odvahy nad každým rozhodnutím, které musíte umět odůvodnit přeje.
Jan Matuška