Pony liga do třináctého ročníku nově

Autor: Honza <mahon(at)centrum.cz>, Téma: Skoky, Vydáno dne: 17. 03. 2015

18.března 2015 zahájí v rámci Výstavy koní Lysá nad Labem svůj třináctý ročník seriál Pony liga.
Seriál původně vytvořený jako ligový seriál pro pony jezdce v obou věkových kategoriích se postupem času rozšířil na kategorii Teenager pro děti  a juniory začínající na velkých koních. Takto známe nejstarší pony seriál v Čechách již řadu let.
 
Do letošního ročníku vstupují pořadatelé za podpory partnera firmy Equiservis s další novinkou, která by měla otevřít možnost účastnit se seriálu i těm jezdcům, kteří v daných kategoriích zatím nedosahují ligové úrovně LP  a SP.
Zcela nová soutěž se jmenuje Neatly & Quickly. Již podle názvu je jasné, že kombinuje správné (stylové) ježdění a ježdění na rychlost. Soutěž Neatly & Quickly je dvoukolová skoková pro jezdce na pony všech kategorií.
Soutěž na výšce 60/70/80 cm s handicapem +10 cm pro jezdce ve věku 13-16 let.
Hodnocení: 1.kolo čl. 298.1.1. –na styl, 2.kolo čl. 238.2.1,čili na čas..Vítězem se stává jezdec s nejnižším součtem z umístění z jednotlivých kol.V případě rovnosti bodů rozhoduje umístění z 1.kola.


Pořadatelé by touto cestou rádi otevřeli více pony jezdcům možnost účastnit se jednotlivých kol Pony ligy. Pro děti by pak měla být tato soutěž přínosem nejen v dalším rozvoji stylového ježdění, o jehož přínosu již po třech ročnících SŠP není pochyb, ale zároveň  je učí i závodit, soutěžit a zdravě se poprat o přední umístění. Stylové soutěže budou vždy rozhodovány stylovými rozhodčím a tak jako v jiných sportech subjektivně rozhodovaných se někdy nevyhneme diskusím, polemikám a rozdílným názorům na známky. Tak to je a  bude ve všech takto rozhodovaných sportech. V nové soutěži mají děti možnost ukázat i druhou stránku svého jezdeckého umění – umění závodit, zkracovat trasu, riskovat. Uvidíme, co nám po prvním roce ukáží výsledky, jestli jsou ti nejstylovější i ti nejrychlejší. Ti, kdo znají ze závodů např. odcházející pony jezdkyni roku 2014 Denisu Vegrichtovou ví, že to tak např. u této jezdkyně i řady dalších dobrých jezdců  je.
Soutěž Neatly & Quickly  bude mít svou premiéru na druhém kole Pony ligy v Herouticích 29. března 2015 (rozpis na www.heroutice.cz a www.ponyliga.cz.)